G.skill Ripjaws 16GB (1 x 16GB) DDR4 3200MHz Laptop RAM (F4-3200C22S-16GRS)
-35%
  • Brand: G.skill
  • Model: TID2506
  • Weight: 0.30kg
12   sold
A New Standard of Speed - Ripjaws DDR4 SO-DIMM
Designed for Ultra Performance and Reliability
Small and Fast
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, the Ripjaws DDR4 SO-DIMM reduces power consumption and at the same time, lowers heat output that helps your systems run cooler, more stable, and more efficient.
XMP 2.0 Support
Technical Details
Brand : G.skill
Model : F4-3200C22S-16GRS
Form Factor : SO-DIMM
Memory Type : DDR4
Capacity : 16GB (16GBx1)
Channel Config : Single Channel
Tested Speed : 3200MHz
CAS Latency : 22-22-22-52
DRAM Voltage : 1.20V